Palenie pelletem jest łatwe i ekologiczne. Staje się coraz bardziej popularne.

Jeśli i Ty planujesz zacząć ogrzewać swój dom za pomocą tego paliwa zapoznaj się z naszymi radami:

1. Zastanów się nad wyborem kotła – mają różne wymiary, wymagania.
2. Rozplanuj miejsce. W kotłowni oprócz kotła musi znaleźć się zbiornik na pellety. Należy zostawić również miejsce wokół kotła (przestrzeń serwisowa), miejsce na zasobnik ciepłej wody użytkowej (zazwyczaj stojący), a także miejsce na licznik wody (instalacja uzdatniania wody).
3. Drzwi do kotłowni powinny umożliwiać wprowadzenie kotła. Najlepiej stosować drzwi o szerokości 90 – 100 cm.
4. Budując ściany warto przewidzieć otwór na nawiew.
5. Wybuduj komin o odpowiedniej średnicy .
6. Skonsultuj wysokość komina z kominiarzem.
7. Im więcej miejsca w kotłowni tym lepiej. Każda kotłownia zawiera elementy automatyki. Osoba instalująca te elementy musi mieć do niech dostęp.
8. W pobliżu kotła doprowadź zasilanie 230V – 4 gniazdka (1 gniazdko na kocioł, 2 i 3 gniazdko na zasilanie automatyki, 4 gniazdko dla serwisanta).
9. Przed tynkowaniem warto przewidzieć położenie odpowiednich kabli.

SPALANIE PELLETU A ODPOWIEDNIA WENTYLACJA

W trakcie spalania pellet ulega zgazowaniu. Nad paleniskiem unosi się gaz, który jest nośnikiem energii. Aby gaz uległ całkowitemu spaleniu potrzebna jest dodatkowa porcja powietrza. Dlatego też, dobre kotły na pellety posiadają specjalne kanały z tzw. powietrzem wtórnym.
Podstawowym warunkiem uruchomienia pieca w kotłowni jest dopływ świeżego powietrza.
Wentylacja kotłowni jest warunkiem bezpieczeństwa i wynikającym z tego warunkiem gwarancyjnym producentów kotłów. Idealnym sposobem napowietrzania a zarazem niewychładzania kotłowni jest kanał wchodzący przez ścianę do budynku na wysokości około 2 m, skierowany w dół i zakończony kolanem na wysokości około 30 cm od posadzki. Wymagany przekrój to około 200 mm² (lub okrągły fi = 160 mm).
Nawiewu nie zastąpią otwarte okna czy drzwi, które dodatkowo zamykane są w czasie zimy. Użytkowanie kotła bez dopływu tlenu zagraża bezpieczeństwu i życiu użytkowników. Brak powietrza w procesie spalania grozi niepełnym spalaniem i w konsekwencji wydobywaniem się do kotłowni tlenków węgla (czadu). Zbyt mały dopływ powietrza (za mała średnica otworu lub zabrudzona kratka maskująca otwór) powoduje, że paliwo nie dopala się całkowicie, a kocioł nie osiąga pełnej mocy.
Skutecznym sposobem dostarczania tlenu do procesu spalania jest również zwykły otwór w ścianie. Jednak bardziej wychładza kotłownię.
Drugim ważnym elementem kotłowni jest kanał wentylacyjny – zwykle usytuowany przy kanale spalinowym. Jest to kratka wyciągająca zadymione powietrze z kotłowni.

KOMIN I REGULACJA CIĄGU

Kotły pelletowe to urządzenia, które nie wymagają dużych podciśnień. Dawka paliwa, która znajduje się na palniku to niewielka ilość granulatu, która nie wymaga zbyt dużego ciągu. Może się wręcz zdarzyć, że zbyt duży ciąg wypali (wydmucha) ogień znajdujący się w palniku wygaszając palnik. Regulatory zazwyczaj mają średnicę fi 150 mm. Są ruchomą klapką, zapewniającą stały przepływ powietrza.
Ważna jest również kwestia kondensatu, który może powstawać w kominie. Wysoka efektywność kotłów na pellety wiąże się z niską temperaturą spalin, a to prowadzi do wytrącenia się spływającego po kominie kondensatu. Zbyt duży przekrój komina wpływa na powstawanie większej ilości kondensatu.

DYM Z KOMINA

Pellety z trociny drewnianej spalają się w sposób bardzo czysty.
W trakcie ustabilizowanej pracy kotła dym z komina jest praktycznie niewidoczny dla oka ludzkiego.
Gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 0° C widoczna jest jedynie para wodna – biały, czysty dym.
Jedynym momentem kiedy pojawia się dym z komina jest faza zapłonu palnika. Wówczas przez okres 1-5 minut widoczny jest biały lub jasnoszary dym.
Czarny dym jest oznaką złej pracy palnika i wymaga natychmiastowej interwencji serwisu kotła.

REGULATOR POKOJOWY Z PROGRAMEM

Jednym z doskonałych sposobów na oszczędzanie paliwa jest montaż regulatora pokojowego umożliwiającego ustawianie różnych temperatur osobno na każdy dzień tygodnia. Szczególnie istotne jest obniżenie temperatury w porze, w której nie ma nas w domu lub w nocy, gdy śpimy. W ten sposób łączymy komfort z oszczędnością. Regulatory pokojowe dostępne są w wersji kablowej jak również bezprzewodowej.

GRZANIE LATEM CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ PELLETEM

Kotły na pellety wyposażone są w sterowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u). Specjalny czujnik na bieżąco mierzy temperaturę c.w.u. po to, aby w przypadku braku ciepła uruchomić specjalną pompę.
Dzięki wężownicy znajdującej się w zbiorniku c.w.u. następuje wymiana ciepła – nagrzewanie wody c.w.u. od wody kotłowej.
Kotły pracujące całorocznie a więc kotły, które zimą grzeją dom i c.w.u, a latem grzeją tylko c.w.u utrzymują się w lepszej formie niż kotły, które są latem wyłączane. Kocioł wyłączony z ruchu jest narażony na proces korozji, z kolei kotły pracujące całorocznie są suche, sprawne, nie rdzewieją i w każdej chwili gotowe do rozpoczęcia sezonu grzewczego.
Grzanie ciepłej wody użytkowej pelletami jest znacznie tańsze niż ogrzewanie wody grzałką elektryczną.

PIERWSZE URUCHOMIENIE KOTŁOWNI

Pierwsze uruchomienie to nie tylko „pstryknięcie włącznika” i podbicie gwarancji.
Należy wziąć pod uwagę, że po przyłączeniu hydraulicznym i spalinowym kotła pozostaje kwestia sterowania całą kotłownią. Wszystkie pompy, regulatory, podajniki i czujniki muszą zostać okablowanie i odpowiednio podłączone do odpowiednich sterowników. Powinien to robić serwisant kotła, który najlepiej zna sterownik i jego możliwości.
Uruchomienie kotła wiąże się z nastawą bezpiecznych i jednocześnie optymalnych parametrów spalania. Proces ten trwa zazwyczaj od 4-12 godzin i kończy się analizą spalin za pomocą specjalnego analizatora oraz szkoleniem użytkownika z funkcjonowania wszystkich elementów kotłowni. Jest to jednocześnie moment aktywowania gwarancji, dlatego ważne jest, aby robił to serwisant mający odpowiednią wiedzę i uprawnienia.